Poštovani!
Radim u školi kao učitelj kemije i ove godine pripremam pitanja za natjecanje (školska razina) jer sam imenovan članom Državnog povjerenstva.
Jedno od pitanja vezano je na priču o štetnosti pušenja, a kako nisam dobio odgovor u međuvremenu sam ga preoblikovao s obzirom na (ne)znanje iz područja o otrovima. Raduje me da ga mogu ponovo postaviti. Dim cigarete složena je smjesa promjenljivog sastava i u užem smislu nije kemikalija.
Međutim, ispunimo li bocu dimom cigarete koje oznake opasnosti bi trebale biti na boci. Pomješamo li otrovnu kemikaliju s kemikalijom koja je opasna po zdravlje. Pretpostavljam da bi na boci trebala biti samo oznaka otrovno.
Može li se problem uopćavati i do kojeg omjera?
Srdačan pozdrav,
Miroslav
Poštovani,
Na boci ne bi trebale biti nikakve oznake niti natpisi. Razlog je u tome što su koncentracije opasnih tvari (npr. policiklički aromatski ugljikovodici, cijanovodik, teški metali poput kobalta, nikotin, itd.) vrlo niske.
Postoje vrlo jasna pravila o razvrstavanju razrijeđenih smjesa, a u ovom slučaju radi se o smjesi zraka i opasnih tvari. Za detalje možete pogledati www..hr (Pravilnici , Prilozi VI. do X. ili tekst o razvrstavanju pri dnu naslovnice), ali vam već sad mogu dati natuknice. Tako bi npr. koncentracija cijanovodika morala biti više od 0,02% da bi sadržaj u boci dobio znak Xi (štetno) ili viša od 0,2% da bi dobio znak T (otrovno). Kod policikličkih aromatskih ugljikovodika granična koncentracija za karcinogenost je 0,1% kad bi sadržaj u boci dobio znak T (otrovno). Dakle, najvažnije je poznavati koncentracije opasnih tvari u nekoj smjesi, jer bez toga se ne može obaviti razvrstavanje i označavanje.
Kod vaše boce ipak mogu pretpostaviti da su koncentracije svih štetnih tvari vrlo niske i jedan udah dima cigarete neće napraviti nikakve štete, ali kod pušenja se radi o problemu dugotrajnog unosa i nakupljanja za neke tvari (npr. policiklički aromatski ugljikovodici). Karcinogenost je u pravilu povezana s dugotrajnim unosom malih doza, a jedna visoka doza (zbrojene sve one male iz dugotrajnog unosa) neće izazvati karcinom nego akutne učinke karakteristične za tu tvar.