Da li je Sodium Laureth Sulfath opasan za uporabu, a koristi se u gotovo svim tekućim sapunima i šamponima za kosu i tuširane. Hvala!
Točno je da se lauril suflat koristi u brojnim pripravcima za pranje svega i svačega, jer je prilično jeftin. Službeno nije razvrstan prema opasnostima, ali postoje brojni podaci u literaturi. On je pri koncentracijama 20% ili više razvrstan kao tvar koja nadražuje kožu i oči, a gutanje može izazvati također nadraživanje sluznica i pjenjenje u probavnom sustavu.
To znači da će u kontaktu s očima u koncentracijama iznad 20% izazvati crvenilo, žarenje ili čak bol te moguće privremeno zamagljenje ili slabljenje vida. U dodiru s kožom u sličnim koncentracijama može izazvati crvenilo i žarenje, posebno kod mladih. Istina, ima izvještaja da nadraživanje može izazvati i kod nižih koncentracija, posebno u djece (npr. kod šampona). Zapravo je po svojim svojstvima sličan drugim sredstvima korištenima za slične potrebe. Ima nekih radova o nečistoćama u ovom surfaktantu, kao npr. 1,4-dioksan. Ta tvar se javlja kao nusprodukt u sintezi, pa je prisutan barem u nekim pripravcima. Problem dioksana je u tome što se razvrstava u karcinogene kategorije III.
To znači da je u nekim pokusima pokazano da može izazvati mutacije na pojedinim modelima (npr. kod nekih bakterija), ali nema nikakvog dokaza da bi mogao izazvati rak u pokusnim životinjama ili kod čovjeka. Ne bi se trebalo bojati dioksana, ali svejedno pošteni proizvođači kozmetičkih preparata nastoje stavljati na tržište čisti natrijev lauril sulfat.