Tekući deterdžent

Imam pitanje u vezi tekućih deterdženata za pranje rublja i omekšivača . Nisam vidjela da imaju kakve oznake opasnosti, samo je navedeno ako se proguta da se kontaktira liječnika.

Imam malo dijete i stalno se bojim da nešto ne poliže ili gucne. Opasne stvari (nagrizajuće, štetne …) sam maknula da ne može do njih i sad me samo zanima koliko su deterdženti i omekšivači opasni.

Dijete ne može otvoriti bocu, ali me brine da ne poliže. Može li joj se što dogoditi?
Da li da i njih uklonim na nedostupno joj mjesto?

Činjenica je da nismo uvijek sigurni u podatke te velike industrije pa onda koji put tražimo dodatne dokaze. Njihovi proizvodi za pranje rublja u najgorem slučaju su danas nadražujuće kemikalije, ali oni nastoje tako kombinirati sastojke da su im proizvodi odmah ispod granice za razvrstavanje. Dakle, ne razvrstavaju se u opasne kemikalije, ali nisu ni daleko od toga.

Razlozi su jasni. Kupci radije uzimaju nešto bezopasno nego ono što ima bilo kakav znak opasnosti (npr. opasno za okoliš). Iz toga proizlazi da su rizici za vašeg malog istraživača relativno niski. Ako samo gurne u usta onaj uski dio spremnika sa zatvaračem, što djece rado čine dok istražuju, neće mu se ništa dogoditi. To ne znači da mu treba dopustiti preveliki zamah u istraživanjima kupaonice ili kuhinje. I kad bi mali istraživač popio koji gutljaj takvog preparata, moglo bi se očekivati mučninu i povraćanje.

Mnogi se boje pjenjenja u želucu, ali do sada nismo imali s tim loših iskustava, a izgleda da se takvi slučajevi ne pojavljuju često niti u svijetu. Ono što bih vam mogao preporučiti jest pranje zatvarača spremnika poslije svakog korištenja, pa onda ni lizanje kod malog čovjeka sigurno neće učiniti nikakvu štetu. Nadajte se jedino da mu ova prva istraživanja neće pobuditi želju za studiranjem kemije – jer to vam nije isplativo zanimanje.

prof. dr. sc. Franjo Plavšić