Kod spremanja hrane nisam primijetio vezicu na peršinu te sam istu smiksao u mikseru i kuhao sa hranom. Zanima me može li se što dogoditi od popržene i kuhane plastike jer sam tek naknadno primijetio dijelove te plastične vezice u hrani.
Kao osoba sklona kuhanju znam da se peršin ne obrađuje termički na višoj temperaturi od 100 stupnjeva. Dapače, neki ga dodaju tek prije serviranja nekakvog kuhanog ili pirjanog jela. Pa i kod pečenja (npr. riba) dodaje se za vrijeme jela. To može imati važnosti vezano uz vašu pogrešku kod usitnjavanja listova peršina. Plastični materijali su rađeni od nekog definiranog polimera i dodataka za postizanje određenih svojstava (npr. dobra elastičnost ili lijepa boja) plastičnog proizvoda. Sam polimerni materijal je sasvim sigurno netopljiv u vodi, a temperatura kuhanja nije dovoljna za početak njegova raspada.
To znači da se osnovni materijal neće apsorbirati iz probavnog sustava i stolicom će izaći iz tijela nepromijenjen. Ostaju dodaci (aditivi), koji su male molekule. Sasvim pouzdano je dokazano da takve male molekule izlaze pri normalnim uvjetima na površinu plastičnog materijala. Istina, taj prodor na vanjsku stranu je izrazito spor i u jako malim količinama. Izlazak se ubrzava zagrijavanjem takvog materijala. O tome ima puno radova. Dakle, kuhanjem će sigurno biti ubrzan izlazak malih molekula iz tog materijala, ali mora se uzeti u obzir i vrijeme kroz koje je materijal bio zagrijavan.
Teško je uopće pretpostaviti koliko se u vašem slučaju tih malih molekula moglo izlučiti iz plastike, ali su to vjerojatno još uvijek izrazito male količine. Sasvim sigurno nedovoljno za akutno djelovanje, a za moguće kronične učinke morali bi kroz dugo vrijeme svakodnevno jesti plastične vezice. Dodaci plastici su uglavnom tvari bez štetnih učinaka. Naravno da nisu svi potpuno bezazleni. Neki često korišteni ftalati, npr. za dodatak u PVC, su reproduktivno otrovni kategorije II. Međutim, samo na životinjskom modelu i kod visokih doza. Zaključujem da se nemate čega bojati zbog jedne pojedene vezice za peršin, a naravno da takve greške nećete raditi u budućnosti.
prof. dr. sc. Franjo Plavšić