Živa i torba

Nisam primijetila da mi je u torbi pukao toplomjer. Zaboravila sam da ga imam u torbi i ne znam ni kada ni koliko dugo je bio slomljen u njoj (možda neka dva dana). Torbu sam nosila na posao, a nekad je ostajala i u stanu. Stan je površine 40 m2 i tih dana su bile ogromne vrućine, tako da je klima bila upaljena, a prozori cijelo vrijeme zatvoreni, tj. stan se nije zračio.
Sada sam u paničnom strahu da se nisam otrovala udišući taj zrak i doma i u kancelariji. Kada sam shvatila što se dogodilo kuglice žive sam istresla iz torbe u teglu, dobro zatvorila i bacila u smeće, dok sam stvari poput novčanika i ključeva pregledala te ih nisam bacala niti prala. Koliko sam primijetila, sve kuglice žive su bačene. Ne znam je li problem ukoliko je novčanik dolazio u doticaj sa živom i da li ga trebam baciti, kao i torbu i ključeve? Također, nevjerojatna stvar se desila – živa je došla u doticaj s mojim ray ban metalnim naočalama nakon čega je dio okvira poprimio srebrnu boju umjesto prijašnje zlatne – kao da se živa zalijepila za njega. Naočale sam također zatvorila u futrolu i u više vrećica. Želim znati da li postoji ikakva mogućnost da se živa s njih ukloni sumporom u prahu kako sam negdje pročitala, ili je jedino rješenje da ih bacim?
Također, isto važi i za unutrašnjost torbe?
To mi je jako draga i skupa torba i bilo bi mi žao da je bacim bez da ju ne pokušam spasiti, ali istovremeno ne želim si ugroziti zdravlje.

Moram priznati da za ovakav zanimljiv slučaj sa živom još nisam čuo. Sasvim sigurno se mora reći da to razbijanje termometra u zatvorenoj i složenoj ženskoj torbici nije trebalo imati nikakvog utjecaja na atmosferu izvan rečene torbice, pa makar vani bile nesnosne vrućine. Mudro ste postupili kada ste sve kapljice žive prebacili u jednu posudu, ali naravno da nije ekološki prihvatljivo onda to baciti u smeće. Što je, tu je! Jedino u budućnosti nemojte raditi na sličan način, posebno ako vam nije mrska zaštita okoliša.

Ne vjerujem da je živa iz torbe izreagirala s vašim novčanikom niti s ključevima. Kemijski to nije očekivano. O ženskim torbicama su pisane znanstvene studije i ne bih se kao neznalica petljao u tako složeni problem. Nitko ne isključuje da je negdje u složenoj ženskoj torbici zaostala koja kap žive u svakakvim naborima i pretincima. Pogledajte još jednom. Međutim, ta priča s ray ban naočalama me jako zainteresirala. Ne vjerujem da su vaši okviri bili zlatni, a možda i jesu. Te naočale znaju biti jako skupe pa priča o zlatu možda nije bez veze. Teoretski, živa bi mogla reagirati sa zlatnim okvirom naočala dajući relativno stabilni amalgam na površini metala. Onda bi se dogodila i promjena boje.

To je samo teorija. Inače su amalgami žive i zlata relativno stabilni i mogu se razoriti snažnim zagrijavanjem. Živa ispari, a ostaje zlato. Nisam siguran da bi bilo mudro zagrijavati vaše naočale na nekih 300 ili 400 stupnjeva celzijusa radi razaranja amalgama jer bi možda naočale izgubile na kvaliteti. Ako je i nastao amalgam, u što baš i ne vjerujem, ne trebate se bojati njihova korištenja pri uobičajenim temperaturama na našoj planeti (recimo do 60 stupnjeva celzijusa). Mislim da je ipak najvažnije reći kako se ne trebate bojati za svoje zdravlje zbog glupog termometra koji se razbio u torbi pod nerazjašnjenim okolnostima. Vjerojatno ipak niste svoju skupu torbicu previše revno čuvali od oštećenja, što je zapravo i logično. Nemam apsolutno nikakav savjet za budućnost glede korištenja torbice jer svašta se čovjeku može dogoditi.

prof. dr. sc. Franjo Plavšić