Neopitroid

Poštovani, molim vas za pomoć u dilemi, djevojka mi ne dopušta da posipam Neopitroid (bijeli prah) u kuhinji, kupaoni i stambenom prostoru uopće, a pojavili su nam se mravi. Neopitroid mi se čini odličnim rješenjem jer nakon njega mravi nestanu. Je li on otrovan, što se događa prilikom disanja i dodira i kako često se preporuča koristiti? Pretpostavljam da ga sipajući vjerojatno i udahnem. Smatrao sam to sigurnim sredstvom protiv mrava no ‘cura’ poludi kad vidi da time prašim kuću i neko vrijeme ne želi ići u te prostorije. Je li dovoljno prah ukloniti mokrom krpom i vodom? Što preporučate protiv mrava, a da je prihvatljivo, tj. neotrovno?

potpunosti se složem s vašom curom da se u vlastiti dom ne unosi ništa što bi moglo biti opasno. Ovaj preparat nije jako otrovan, ali sasvim sigurno je štetan za ljudsko zdravlje. Nisam stručnjak za mrave, ali i sam sam imao problema s tim kukcima pa sam onda pitao prave stručnjake. Rekli su mi da prisutnost mrava govori o zdravom okolišu iz kojeg oni dolaze. Istina, bilo je slučajeva kad mravi imaju svoja gnijezda unutar kuće, ali uglavnom dolaze iz slobodne prirode. Postoje dva rješenja.

Prvo je uništavanje njihova gnijezda preparatima predviđenima za to. To je sporo, ali učinkovito rješenje. Postavite na staze mrava takve kupovne kućice u kojima se nalazi otrov namijenjen njihovoj matici i nakon određenog vremena će matica biti uništena. No, time uništavate jednu važnu prirodnu zajednicu kukaca. Ako je vaša cura i malo sklona zaštiti okoliša sigurno bi se na takvo rješenje pobunila. Drugi način je primjena insekticida poput raznih piretroida na sve vanjske površine zgrade preko kojih mravi ulaze u vaš stan. Napravi se odgovarajuća suspenzija i naprosto četkom nanese na vanjske zidove preko kojih mravi ulaze u kuću. To vam ima isti učinak kao kad posipate prah po prostorijama vašeg stana, a imat ćete zadovoljnu curu u stanu. Jednim udarcem dvije muhe!

prof. dr. sc. Franjo Plavšić