Teški metali

Pišem vama jer nisam siguran kome bih se drugom trebao obratiti. Naime, htio bih napraviti neki test na teške metale pa me zanima gdje bi se to moglo učiniti na području Zagreba i kolika je cijena takvog testa? Također Vas želim pitati, postoji li opasnost kod razbijanja toplomjera i ispuštanja žive?

Ne postoji analitička metoda za određivanja profila metala u biološkom materijalu čovjeka. Međutim, postoje brojne analitičke metode za praćenje pojedinih metala. Neki od njih (npr. natrij, kalij, litij itd.) mogu se izmjeriti u svakom biokemijskom laboratoriju pri domovima zdravlja ili po bolnicama. Bolje razvijeni takvi laboratoriji mjere i druge metala uobičajene u medicinskoj dijagnostici (npr. magnezij).

Za neke druge metale (npr. živa, aluminij, olovo, selen itd.) morate potražiti specijalni laboratorij kakav je npr. onaj na Institutu za medicinska istraživanja (IMI). Kod toga valja naglasiti da samo mjerenje određenog metala u krvi, mokraći ili kosi (najčešći materijali analize) uopće nije dovoljno za dijagnostiku prevelikog ili premalog unosa. Tako se npr. kod sumnji na otrovanje olovom mora raditi veći broj drugih analiza (npr. onih koje su pokazatelji sinteze hemoglobina).

Najbolje je javiti se nekom od liječnika medicine rada na IMI i s njim porazgovarati prije nego što on preporuči što vam je činiti. Inače, otrovanja živom izrazito su rijetka zbog razbijenog termometra.

prof. dr. sc. Franjo Plavšić