Kuća u kojoj živim ima potkrovlje koje nam koristi za odlaganje predmeta koje ćemo možda nekad zatrebati (pločice ako koju treba zamijeniti u kući, nekakve poklone i uređaje koje ne koristimo, božićne ukrase …). Po podu bi stavio 10 cm staklene vune a samo ovaj manji dio kuda hodamo bi stavio stiropor jer je vuna puno jeftinija. Godišnje cca 10 puta ulazimo kratko u taj prostor.
Pitanje: je li zbog zdravlja pametno koristiti staklenu vunu kao izolator i treba li tu vunu pokriti nekakvim građevinskim najlonom da bi se smanjio štetni utjecaj? Koliko je zapravo štetna staklena vuna i njena prašina? Unaprijed hvala za odgovore i pohvala za trud i znanje koje dijelite sa svima nama koji pitaju i čitaju.
Staklena vuna mehanički nadražuje kožu i sluznice kad dođe u kontakt s njima. Može izazvati crvenilo i žarenje oka odnosno kože. Kod udisanja se javljaju kašalj i otežano disanje. Kroničnih učinaka nema osim na radnom mjestu kod visokih koncentracija prašine u zraku kad je moguća pojava silikoze.
Izrazito je dobar toplinski izolator, ali dobro ju je prekriti nekim materijalom. Mehanička oštećenja su očekivana te se prašina može pojavljivati u prostoru kod svakog jačeg pokretanja zraka. Zbog toga savjetujem prekrivanje, ali ne bi trebali gaziti po tom dijelu sa staklenom vunom zbog njezinog lomljenja.
prof. dr. sc. Franjo Plavšić