Amonijak

Bavim se uzgojem malih životinja. S obzirom da je riječ o vrsti iz afričkih krajeva, temperatura u prostoriji ne smije padati ispod 24 stupnja. Kako dolazi sve hladnije vrijeme, mogućnost prozračivanja je također sve manja i tu dolazi do problema.
Amonijak se jako osjeti u zraku i svaku jesen krenu mi ugibati zdrave, odrasle jedinke. Lokalni veterinari navode da je vjerojatno problem upravo u amonijaku koji im oštećuje sluznicu, pa im nakon nekog vremena padne imunitet i krenu dobivati razne upale.
Tražeći po internetu pročitala sam da NEKE vrste bilja žive razgrađujući upravo amonijak iz zraka, nažalost ne navodi se koje su to vrste.
E sad: imam dva pitanja:
1. koje su to vrste bilja i gdje bi se mogle nabaviti?
2. Postoji li još koji način snižavanja amonijaka u zraku, osim provjetravanjem (otvaranjem prozora, ugradnjom klime ili ventilatora…) jer mi je bitno zadržati visoku temperaturu?

Sve biljke vole i trebaju amonijak, ali ga koriste preko korijena a ne preko lišća. To znači da sađenje biljaka neće pomoći pročišćavanju atmosfere u vašim prostorima. Naravno da možete uvesti izvrsnu ventilaciju, ali vam se to čini preskupim uz vaše novčane poteškoće. Nisam sasvim uvjeren da je baš amonijak krivac za vaše nedaće, ali njega se možete iz atmosfere riješiti na različite načine. Jedan od njih je kupovina tih usisivača s vodom kao sredstvom za uklanjanje svih mogućih onečišćenja iz zatvorenog prostora. Ne želim nikog reklamirati, ali na tržištu imate dobar izbor. Takvi usisavači će kod jednog ili dva uključivanja dnevno očistiti vašu atmosferu u kući od amonijaka, ali nisam siguran da su vaši lokalni veterinari točno dijagnosticirali razlog ugibanja vaših ljubimaca. Amonijak pri niskim koncentracijama nije uopće opasna tvar i nekim ljudima zaposlenim u štalama taj miris čak prija. O tome čak ima i krasnih literaturnih ostvarenja. Ni meni ne smeta miris amonijaka u štalama za konje. Sumnjam u to da vaše životinje ubija amonijak. Možda je uzrok ugibanja vaših ljubimaca nešto drugo. Npr. bakterije. Onda se to rješava baktericidima (npr. trkiklosan). Nemojte prenagliti! Pokušajte razgovarati s pravim stručnjacima s Veterinarskog fakulteta jer lokalni veterinari ipak nisu stručnjaci za egzotične životinje. Oni su osposobljeni za liječenje krava ili svinja, ali sumnjam da znaju dovoljno o nekakvim egzotičnim gušterima, zmijama ili paucima.

prof. dr. sc. Franjo Plavšić