Kvaliteta robe

Molila bih vas informaciju vezanu uz štetnost robe (konkretno papuča) kupljenih u Getrou, a podrijetlom iz Kine kako sam kasnije vidjela na etiketi. Naime, nepodnošljivo su smrdjele kad sam ih otpakirala i smrad nije jenjavao niti pranjem, dapače, kao da su se u pranju počeli otpuštati neki spojevi jer je đon u pranju bio sluzav, a i boja je izlazila, mene su peckale oči i osjećala sam metalan okus u ustima i peckanje sluznice, i tu sam se prepala. Šlape sam odmah krenula vratiti. Namjerno ih nisam bacila već odnijela i prigovorila zbog kvalitete robe, jer ipak nisam ušla u kineski dućan već u poznati lanac dućana. Vas sam zvala u panici jer sam se prepala koliko je to štetno i jesam li mogla udisanjem naštetiti sebi i ne daj Boze djetetu, mada mala nije bila blizu papuča no vjerujem da čisto iz straha još osjećam taj metalan okus u ustima i da se nije moglo ništa dogoditi (papuče nitko nije nosio, prala sam ih na ruke misleći da ću izvuci smrad no kad se to nije desilo odmah sam ih odnijela, i naravno dobila novac nazad iako nisam imala račun). Očito znaju što prodaju.
Gospodin s kojim sam razgovarala savjetovao mi je da ih se riješim i da pošaljem podatke o proizvodu ukoliko ih ima. Na etiketi nažalost piše samo slijedeće:
naziv proizvoda: papuča
namjena: kućna papuča
gornjište. tekstil (to tekstila nije vidjelo, čista neka sintetička plastika i spužva najgore kvalitete što se nije vidjelo kroz pakiranje)
donjište: drugi materijal izrade (TPR)
postava i uložna tabanica: tekstil (teško!) šifra proizvoda: H591, način izrade: šivanje i lijepljenje, način održavanja: četkanje i vlažna tkanina, godina uvoza i zemlja podrijetla: 2012, Kina
proizvođač: Wellsources enterprice co, ltd. Kina, Shantou
uvoznik:
veličine: …
bar kod artikla: 3858890020069

Eto, toliko, zahvaljujem na savjetima i nadam se da ce se naći način da se naše tržište i potrošači zaštite od takvih, ako ne toksičnih i štetnih, a onda jako nekvalitetnih proizvoda.

Odgovaram u ime državne ustanove i ne mogu biti otvoren kao privatna osoba. Vjerujem svemu što ste napisali u svojoj poruci i svjestan sam da na tržištu danas ima svakakvih proizvoda, pa čak i onih opasnih. Smrad nije opasno svojstvo, ali upozorava da možda s proizvodom nije sve u redu. Problem je u tome što naprosto nismo u stanju nadzirati baš svaki proizvod. Kao primjer navodim da danas imamo na tržištu više od 27000 kemikalija. Mogao bih pametovati da treba kupovati proizvode uglednih tvrtki, ali je činjenica da su oni danas proizvodnju preselili u slabo nadzirane države. Imate već izvješća po novinama da npr. odjeća poznatih svjetskih dizajnera sadrži opasne tvari jer je izrađena u državama s vrlo slabom ili nikakvom kontrolom kvalitete. Taj globalni kapitalistički pokret je donio brojna neugodna iznenađenja. Ne znam što bih vam mogao savjetovati. Možda detaljan pregled deklaracija i odbijanje svake robe proizvedene u sumnjivim zemljama? To ne bih smio predlagati zbog prevladavajuće ideje o slobodnom protoku roba i kapitala. Možda je bilo pametno kupiti ličke vunene šlape? One baš nisu jako atraktivne, ali ni tu niste sigurni je li pravi proizvođač iz neke zemlje Dalekog Istoka. Mislim da se zbog incidenta sa šlapama ne trebate brinuti jer to je bilo tek akutno izlaganje tko zna čemu. Zaboravite događaj i pokušajte razraditi vlastitu strategiju kupovanja proizvoda u dućanima. Iako je takva promidžba zabranjena u Europi, savjetujem da kupujete hrvatsko.

prof. dr. sc. Franjo Plavšić