Avioni

Postoji li neko stručno ispitivanje o tome što avioni ispuštaju, tj.,koji je sastav ispušnih plinova. Neki se tragovi na nebu zadržavaju i po nekoliko sati te formiraju mreže . Je su li ti plinovi štetni za ljudsko zdravlje?

Naravno da postoje znanstvena i stručna ispitivanja o produktima izgaranja avionskih goriva u različitim uvjetima. Rutinski se ispituje kvaliteta izgaranja svakog avionskog motora, kao što postoji za obične automobilske motore. Kad idete na tehnički pregled vašeg auta onda je onaj ekološki test važan i postaje sve važniji. Zar mislite da su kod ispitivanja zrakoplova uvjeti manje strogi? Točno je da ispušni plinovi zrakoplova mogu sadržavati slične produkte kao oni iz drugih motornih vozila.

Zanemarimo na čas problem ugljikova dioksida kojeg zrakoplovi ispuštaju u velikim količinama zbog goleme snage motora. Na temperaturama izgaranja (eksplozija) u avionskim motorima nastaju brojni nusprodukti poput ugljikova monoksida, policikličkih aromatskih ugljikovodika, polihalogeniranih dibenzodioksina i dibenzofurana, dušikovih oksida, sumporovih oksida itd. Jednako kao kod naših automobila, ali zrakoplovi gutaju puno više energije od njih. Onečišćuju okoliš! Vas zanima priča o uroti.

Vidio sam te napise na različitim mjestima, ali nema nikakvih dokaza za tu teoriju. Pišu ljudi da neke tajanstvene urotničke skupine stavljaju u avionsko gorivo posebno opasne tvari kako bi pobile ljude prilično neselektivno. Nije logično! Zašto neselektivno? Uostalom, nadzor zračnog prometa je izrazito dobar u većini koliko toliko uređenih zemalja, što uključuje i gorivo.

Naravno da u svijetu nije isključeno postojanje svakakvih terorističkih skupina sa svakakvim namjerama, ali nema za sad dokaza da se petljaju u dodavanje nepoznatih tvari u goriva za zrakoplove.
Inače se mora priznati da ideja nije loša.

prof. dr. sc. Franjo Plavšić