Ftalati

Đurđica iz Lipika:
Ja više nemam malu djecu, ali me brinu ftalati. EU je zabranila ftalate u igračkama za malu djecu, jer su oni kancerogeni. Dobro je da se brine o maloj djeci, ali i odrasli su u opasnosti. Onda bi trebalo zabraniti potpuno ftalate u plastici.

Priča o ftalatima je vrlo zanimljiva. Počelo je sa znanstvenim radovima da bi barem neki od njih (npr. dibutil ftalat koji je korišten u najvećim količinama) mogli biti karcinogeni. Zbog pritiska zelenih odlučeno je u EU Komisiji da se privremeno zabrane u igračkama za djecu do 3 godine, jer oni vole sve trpati u usta, a znanstveni podaci su davno pokazali kako se male molekule poputa ftalata ispiru iz plastičnih materijala. Istraživanja i rasprave su trajali cijelih 6 godina i konačno je prije nekih dvije godine donijet malo neočekivan zaključak.
Dibutil ftalat i još neki ftalati proglašeni su reproduktivno toksičnima, tj. da mogu smanjiti plodnost, pa su uvršteni u otrove (Repro. kat. 2, R:60). Zbog toga su uvršteni u listu tvari s ograničenjima u uporabi i stavljanju u promet, a potvrđena je potpuna zabrana stavljanja u igračke za djecu mlađu od 3 godine. Odluka je to lakše donijeta zbog globalnog onečišćenja tla i vode ftalatima ispranih iz plastike divlje odbačene u okoliš.
Onečišćenje nije izrazito veliko i za sada su nađene koncentracije niže od onih koje bi mogle imati štetna djelovanja, ali poučeni ranijim negativnim iskustvima s pesticidima (npr. DDT) danas se puše i na hladno, pa se nastoji ograničiti uporaba svih tvari koje se može naći šire u okolišu (npr. danas se raspravlja o herbicidu atrazinu).