Na tržnicama i u trgovinama su se pojavili limuni za koje kažu da su premazani imazalilom koji je navodno opasan. Što je to imazalil, zašto se nalazi na voću i koliko je opasan?
Imazalil se koristi kao fungicid kod tretiranja, najčešće, banana i citrusa, ali isto tako se koristi i u medicini i veterini. Zašto se voće tretira imazalilom? Zato da se spriječi kvarenje odnosno nastanak plijesni, a samim time i mikotoksina koji mogu biti vrlo nezgodni. Doze koje bi eventualno mogle izazvati oštećenje zdravlja se na limunima, mandarinama i narančama ne nalaze, naime radi se o vrlo malim dozama koje ne predstavljaju opasnost za ljudsko zdravlje. S druge strane, jedino što je do sada znanstveno potvrđeno vezano uz imazalil je da može nadražiti kožu i oči u koncentracijama većim od 20 %. Što se tiče karcinogenosti i reprotoksičnosti, nema dokaza da djeluje na taj način.
Ono što većina ljudi zaboravlja je slijedeće: kod primjene bilo kojeg pesticida, a posebno kada se radi o ljudskoj hrani, treba poštivati tzv. karencu (vrijeme potrebno da se određeni pesticid razgradi prije stavljanja određene vrste hrane na tržište). Dakle, ako se karenca poštuje odnosno ako pesticid primjenjuju stručne osobe, nema opasnosti.
Informacija da je neko voće tretirano nekim sredstvom je samo znak da proizvođač poštuje pravila EU, a ne da je to voće otrovno odnosno ta informacija nije navedena na deklaraciji da bi se uplašilo korisnike.
Zaključno, nema opasnosti za ljudsko zdravlje ako se konzumira limun, mandarine ili naranče koje su tretirane imazalilom.