Poštovani.
Jesu li otrovna jela iz bakrenih kotlića?
Veliki sam ljubitelj slavonskog čobanca koji se tradicionalno kuha u bakrenim kotlićima. Iako se danas češće koriste emajlirani ili inox kotlići, stari majstori se zaklinju u bakreni kotlić tvrdeći da daje posebnu aromu i čar tog jela. Znam da je bakar otrovan i da ti kotlići nemaju zaštitni sloj kao naprimjer bakrene vodovodne cijevi, pa me zanima koliko je zapravo zdravo jesti iz takvih kotlića.
Nemate pravo što se tiče bakra da je otrovan. Smatra ga se štetnim, a to je daleko od otrovnog. Posebno ne vjerujem da bi se bakar otapao tijekom kuhanja čobanca ili fiša. Čak i da se oksidira do dvovalentnog bakra, ne vidim razloga za zabrinutost. Problem bi moglo predstavljati olovo, ako ga ima u bakrenom kotliću. Znamo da u cjevodima hladila na kazanima za rakiju zna biti puno olova, jer su na taj način cijevi teže i skuplje, ali nisam čuo da materijal za bakrene kotliće sadrži olovo. Olovo bi moglo biti problem zbog svoje reproduktivne otrovnosti, ali nemam nikakvih dokaza da bakreni kotlići sadrže olovo.
Što se tiče zdravlja, mislim da su puno važniji činitelji koje navode liječnici i naše žene. Moja žena smatra kako je taj čobanac nezdrav za osobu mojih godina zbog mogućeg povišenja triglicerida i kolesterola u mojoj “dragocjenoj krvi”, ali nemojte se na to obazirati, pogotovo ako ste mlađe životne dobi. Ja moram priznati da neću odbiti poziv na dobar čobanac sastavljen od barem dvije vrste mesa, a može i više. Na vašem mjestu bih i dalje uživao u ćobancu, pa što god na ovo rekli dijetetičari.