U firmi u kojoj radim se u procesu lemljenja koriste elektrode za koje sam nedavno saznao da sadrže 21% kadmija. Budući da u radnom procesu dolazi do otapanja i isparavanja navedenih elektroda, a to se odvija u prostoru u kojem nema prisilne ventilacije, zanima me kakva je opasnost po zdravlje prisutnih osoba. Također me zanima gdje i na koji način se mogu izvršiti pretrage koje bi ukazale na eventualnu prisutnost kadmija u organizmu budući da izloženost isparavanju traje godinama.
Kakva je opasnost od apsorpcije kadmija kroz kožu pri dodiru s navedenim elektrodama i je li dovoljno nakon kontakta isprati kožu uobičajenim sredstvima za pranje.
Vaše pitanje je vrlo složeno, pogotovo zbog toga što nema dovoljno podataka. Naime, kadmij i njegovi spojevi podliježu brojnim zabranama i ograničenjima u Europi. Ne znam za što se koriste vaši konačni proizvodi i podliježu li zabranama, ali legure su u pojedinim područjima zabranjene. Kadmij ima relativno nisko talište i vrelište pa se možda u procesu lemljenja isparava u određenim količinama. Ne znam koje su temperature lemljenja. Elementarni kadmij se ipak relativno slabo apsorbira svim putovima, a pogotovo nije vjerojatna njegova apsorpcija preko kože. Kod para kadmija nije isključena apsorpcija putem pluća. Jasno vam je da do zabrana ne bi došlo kod neke bezazlene tvari. Najgore svojstvo kadmijevih iona je karcinogenost, a javlja se kod kronične izloženosti mnogo drugih učinaka na različite organe. On je svakako otrovan za bubrege i kardiovaskularni sustav, a ima radova i o toksičnosti za pluća kao i druge organe.
Zbog svega toga i drugih razloga treba posvetiti izrazitu pozornost zaštiti od kadmija. Sa stanovišta zaštite ljudskog zdravlja bilo bi ga mudro izbaciti iz uporabe, ali znamo da se u nekim slučajevima ne može zamijeniti nečim drugim. Stoga ostaje zaštita na radnom mjestu kao jedino rješenje. Potpuno se slažem s vama da bi rad uz prisilnu ventilaciju uz pročišćavanje zraka bio relativno dobro rješenje, pogotovo zbog toga što su druge tehnologije (npr. rad u potpuno zatvorenom robotskom sustavu) skuplje i stoga teško prihvatljive vlasniku. Međutim, kod uvođenja prisilne ventilacije obvezno je pozvati stručnjake za to područje radi izračuna potrebnog broja izmjena zraka po jedinici vremena u tom prostoru. Mi nismo stručni za tako komplicirane izračune i planiranje smjerova strujanja zraka, ali smatramo da se ne bi smjelo odlagati rješenje vašeg problema. Uostalom, Europa će vas prisiliti da nešto poduzmete jer ste nelojalna konkurencija zapadnim tvrtkama. Oni moraju uvoditi ovakva rješenja i time poskupljuju svoj konačni proizvod, a vi možete ponuditi nižu cijenu na račun zdravlja radnika. Svi moraju zadovoljiti iste minimalne uvjete rada zbog tih razloga, a mora se uzeti u obzir činjenica da s našeg hrvatskog stanovišta rastu troškovi liječenja izlaganih radnika. To pak ide na račun nas poreznih obveznika koji nismo ni krivi ni dužni za nemar poduzetnika. Oprostite što sam se fokusirao na financije jer mi je stalo i do zdravlja nacije. Međutim, stvaranje invalida rada financijski i na druge načine škodi i tim invalidima i običnim građanima.
prof. dr. sc. Franjo Plavšić