Konzumacija konzervirane tune

Poštovani,
u više sam navrata čula da nije dobro jesti puno tune jer u njoj ima navodno puno olova ili žive ili nečeg sličnog.
Budući imam prijatelja koji jede konzerviranu tunu gotovo svakodnevno, a i moje trogodišnje dijete ju jako voli, molim vas da mi objasnite koje su potencijalne opasnosti od česte konzumacije tune i da li se to odnosi na svježu ili konzerviranu tunu.
Unaprijed zahvaljujem,
Ana

Definitivno je sigurno dobro jesti puno tune, a nisu loše niti srdelice ili inčuni. Dobra je tuna svježa i konzervirana, a možete je prirediti na stotine načina. Naravno, to se odnosi na tunu dobro kontroliranu obzirom na moguća onečišćenja. U svakom slučaju, naša tuna je čista i zato je Japanci kupuju kao ludi. To nije slučaj s tunama iz cijelog svijeta. Moguće je onečišćenje metil-živom, ali zadnjih godina ja nisam čuo više za takve slučajeve (užasan je bio slučaj iz Minamata zaljeva).
Ono što je danas problem zove se ciguatera toksin i karakterističan je za topla mora s koraljnim grebenima, a ta mora su bogata ribom. Zbog toga sa sumnjom treba gledati konzerve s tunom iz tih krajeva. Velika tvrtka Rio Mare izrazito strogo kontrolira svu ribu izlovljenu u toplim morima (postoje posebni setovi reagencija za otkrivanje ciguatera toksina). Zato su danas konzerve te tvrtke skuplje nego one proizvedene drugdje. Međutim, mislim da su i konzerve naših tvrtki zbog čistoće mora također prilično sigurne, ako konzerviraju ribu iz Jadrana. Moram na kraju dodati da je meso tune jako zdravo, kako za odrasle tako i za djecu.