Korištenje pravovaljanih maski

Naša tvrtka pruža usluge u pogledu sanacija, čišćenja, pražnjenja i ispitivanja vodonepropusnosti kanalizacijskih cjevovoda, septičkih jama, separatora taložnica i drugih građevina pa Vas molimo da nam date upute koje bi maske naši djelatnici morali koristit za ovakvu vrstu posla.
Molimo Vašu pomoć i u vezi detektora plinova koje bi djelatnici morali imati kod sebe pri obavljanju posla.
Lijep pozdrav!

Poštovani,
Naravno da je u vašem poslu moguće očekivati u različitim podzemnim prostorima različite opasnosti i da je osobna zaštita važna. Međutim, puno je važnija preventiva. Vi bi prvenstveno morali posjedovati uređaje za otkrivanje opasnosti u takvim prostorima. U podzemnim prostorima se zbog ovih ili onih razloga uglavnom može očekivati ugljikov dioksid (najčešće geološkog podrijetla), metan i cijeli niz raspadnih produkata biološkog materijala (npr. merkaptani, vodikov sulfid, dimetil-sulfid itd.). Najvažniji je ipak kisik toliko potreban za život.

Porastom koncentracija različitih plinova u zatvorenom prostoru padaju koncentracije kisika na vrijednosti pri kojima čovjek ne može živjeti i preživjeti. Zbog toga treba imati mogućnost mjerenja barem kisika, metana i eventualno ugljikovog monoksida (slučajevi lošeg izgaranja organskog materijala). Svakako bi prije ulaska u podzemne prostore prvo trebalo izmjeriti koncentracije moguće prisutnih plinova i onda donijeti odluku o radu. U brojnim slučajevima se pokazalo da već obično prozračivanje uz otvorene šahtove koncentracije tih plinova padaju već nakon 2 ili više sati.

Ako bi još pomogli prozračivanje nekakvim ventilatorima skratili bi vrijeme čekanja na početak posla. Što se tiče sredstava zaštite dišnih putova, sasvim sigurno nikakve maske s filtrima ne pomažu u slučaju pada koncentracije kisika u zraku. Zaštitna maska s nekim filtrom se ne smije primjenjivati kad koncentracije kisika padnu ispod 17%. Ako baš nužno morate ući u takav prostor (npr. onesviješteni radnik) onda morate koristiti samostalni uređaj za disanje na stlačeni zrak (neki to po starom zovu dišni aparat) i mislim bi bilo jako korisno ili čak nužno imati ga na raspolaganju kod rada.

prof. dr. sc. Franjo Plavšić