Koštice marelice

Je li sigurno konzumirati koštice marelice i koja je okvirna dnevna količina koju se smije unijeti?
Također, koliko ih ima smisla konzumirati u svrhu liječenja protiv karcinoma?

Sve koštice našeg voća sadrže cijanogeni glikozid amigdalin, koji se onda u našem organizmu metabolizira do cijanid iona. Međutim, ljudi su oduvijek unosili u svoj organizam cijanide na različite načine (npr. i pušenjem) i dobro se znaju s njima nositi. Imamo poseban enzim rodanazu, koja je isključivo zadužena za biotransformaciju cijanida u tiocijanate.

Nemam nikakvih sigurnih dokaza o tome da bi koštice kajsija mogle biti opasne. Nekad davno prije nekih 30 godina na jednom jugoslavenskom kongresu su makedonski stručnjaci referirali o otrovanju dvogodišnjeg djeteta cijanidima zbog prevelike količine pojedenih koštica kajsija. Navodno je s nešto starijim bratom ostao u selu dok su roditelji obrađivali polja. Brat mu je tucao koštice i on je jeo i jeo. Kad su roditelji stigli kući, malo dijete je bilo već u komatoznom stanju, a do prve bolnice je bilo jako daleko. Vozili su ga na konjsku vuču, ali je mali na pola puta umro. Nije bilo ni jednog dokaza o tome da se dijete stvarno otrovalo cianidima nego je to netko tek pretpostavio na svoju ruku.

Ne znam koliko koštica kajsija možete bezbrižno pojesti, ali to je sigurno puno. Vjerojatno puno puno više nego normalan čovjek može pojesti. Pogotovo nema baš nikakvih naznaka da bi koštice kajsije bile korisne kod liječenja raka.

prof. dr. sc. Franjo Plavšić