Kvaliteta vode u javnim bazenima?

Koliko je voda u javnim bazenima (kupalištima) štetna, i kolika je mogučnost širenja zaraze.

Na vaše pitanje je zapravo jednostavno odgovoriti, što se tiče sigurnosti. Na dobro vođenim i nadziranim javnim bazenima nemate se čega bojati za svoje zdravlje. Postoje jasni propisi o količinama vode koja se dnevno zamijenjuje, o koncentraciji klora ili drugog sredstva za dezinfekciju itd.
Ako su još uz to kupači kulturni ljudi onda će u bazen ulaziti nakon što se otuširaju, a neće im pasti napamet npr. mokriti u bazen. Naravno da se kupačima ljušti koža tijekom kupanja, a možda i malo pljuckaju nakon što im voda uđe u usta, pa je onda za očekivati hranjivi biološki materijal kao podlogu za rast mikroorganizama. Zbog toga se u dobrim bazenima kontinuirano obavlja dezinfekcija vode ovim ili onim sredstvom, a najčešće je to aktivni klor.
Ako je uvijek dovoljno sredstva za dezinfekciju onda nema opasnosti od nekakve zaraze, ali mnogim ljudima smeta npr. klor. Vrlo rijetko se događaju incidenti zbog povećane koncentracije klora u vodi i/ili u zraku iznad same površine vode, ali se događaju kod lošeg vođenja dezinfekcije vode. Još je donekle prihvatljivo kad se radi samo o nadraživanju sluznica (npr. crvenilo očiju, peckanje kod udisanja itd.), a loše je kad se pojave teži simptomi. Ponavljam da takvi slučajevi nisu česti i nas obavještavaju o tome, a u pravilu se ispostavi kako je netko od osoblja na održavanju bazena postupio krivo. Zaključak je jasan. Nemojte ići na sumnjive bazene nego na one kod kojih postoji garancija da su dobro vođeni i nadzirani.