Dinko iz Karlovca:
Moju ženu su totalno izludjeli doktori i novinari. To više nije za podnijeti. Guli kožu pilićima i patki. Ja moram izrezivati svu mast s bilo kojeg mesa, kojeg nabavim u mesnici. Kaže da je mast živi otrov. Ti njezini učitelji tvrde da se svi otrovi nakupljaju u mastima i da će onaj tko jede masnu hranu dobiti rak i druge teške bolesti. Mojoj mami se to sviđa, jer otac ima visoke trigliceride i masti ne bi smio jesti. Ja sam mlad, a djeca su još mlađa i to se nama ništa ne sviđa. Kakva je to juha na čijoj površini ne pliva mast? Ne možeš ispeći pošteno pile ako mu skineš svu kožu, a da se o pajceku ne govori. To više nije pečenka kad na njoj nema masti. Gadi mi se jesti pile kad nema one fine hrskave kožice.
Dajte recite je li to stvarno istina! Da, još nas stalno kljuka pilećim prsima, a to nema nikakvog okusa. Djeca uživaju kad ih potajno odvedem na ražnjiće ili karmenadle. Nije nikakav užitak jesti ženinu hranu. Je li stvarno istina da je roštilj smrtno opasan, da se od masne hrane dobije rak i da bi trebalo potpuno prijeći na biljnu ishranu? Meni se soja ne sviđa!

Odmah na početku moramo jasno naglasiti da se ne želimo miješati u ljudski izbor načina prehrane (vegetarijanstvo, veganstvo, makrobiotička prehrana ili svežderstvo s posebnom ljubavi prema mesu). Odgovaramo isključivo na pitanje o opasnim tvarima u mastima. Odmah valja naglasiti da se neke opasne tvari nakupljaju u svim mastima, kako životinja tako i biljaka (naravno da i biljke imaju svoje masti, posebno u plodovima).
Točno kaže vaša štovana gospođa da se mnoge opasne tvari nakupljaju u mastima i onda ih trošenjem takvih namirnica unosite u svoj dragocjeni organizam. Međutim, sadržaj opasnih tvari (uglavnom razne lipofilne tvari) ovisi koliko su takvim tvarima izložene životinje ili biljke, koje vi jedete. Ako pohlepni farmer svoje piliće hrani otpadom onda će se tog otpada naći i u piceku. Jednako je tako s ratarom, koji primjenjuje opasna sredstva za zaštitu bilja bez ikakvog nadzora i brige što će biti s korisnikom njegovih poljoprivrednih proizvoda. Znači li to da trebate kupovati piceke i pajceke samo od svojih prijatelja iz obližnjeg sela ili čekati da sazriju plodovi njiva vaših dobrih poznanika? Teško nam je odgovoriti. Sigurno je da sve više jača svijest o potrebi poštene proizvodnje namirnica.
Objavljeni su čak i propisi, koji reguliraju tzv. ekološki svjesnu proizvodnju. S druge strane, nema nikakvih dokaza da prljava hrana ima utjecaja na povećanje učestalosti teških pojava poput karcinoma ili reproduktivne toksičnosti. Sumnja se ali nema dokaza. Potpuno vas razumijemo kad govorite o dobrim kotletima s roštilja ili pucketavoj korici pečenog prasca. Tješimo vas da je u toksikologiji najvažnija doza otrova. Kusate li pečenog prasca svaki dan tri puta ili uživate isto toliko u ražnjićima s roštilja? Ako takve delicije uzimate samo povremeno i mlad ste čovjek onda se nemate razloga zabrinjavati. Kad slijedeći put budete pekli janjca na ražnju rado ću se odazvati vašem pozivu na objed unatoč tome što i moja žena brunda jednako poput vaše. Samo mi potajno dojavite da ga vrtite. Ja ću donijeti vino i mineralnu vodu.