Ovo je već profesionalno pitanje gospodina iz Zagreba.

Poštovani,
molim Vas za odgovor koliko je opasno raditi s 0,4%-tnom otopinom tripanskog modrila.Poznato mi je da je prah vrlo toksičan i zanima me smanjuje li mu se toksičnost otapanjem budući da radim s tom otopinom bez posebnih mjera zaštite?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru
T.P.

Ova kemikalija nije službeno razvrstana od strane EU Komisije, vjerojatno zbog toga što dolazi u malim količinama na tržište. Međutim, u SAD ga službeno razvrstavaju u karcinogene II b. To je nešto između europske kategorije II. i III. Drugim riječima, postoje nedovoljno sigurni dokazi da može izazvati rak u pokusnih životinja, a onda je automatski sumnjiva i kao ljudski karcinogen.

Nema dokaza da je ikada u ljudi izazvala rak, ali … Granična koncentracija gubljenja opasnih svojstava je 0,1%. Sve što je iznad te koncentracije smatra se potencijalno rizičnim. Naravno da je bitan unos kemikalije u organizam i vjerojatno je ovaj čas najvažnije pridržavati se osnovnih higijenskih mjera kod rada s kemikalijama (nositi rukavice i radnu odjeću poput kute, prati ruke nakon svakog rada s kemikalijom, ne pušiti ili piti u laboratoriju itd.).

Zapravo zaštita je jednostavna i vjerojatno svaki laboratorijski čovjek poštuje ono što je osnovno. Iz otopine svakako neće isparavati pod laboratorijskim uvjetima, a neće se ni apsorbirati preko kože dok se nosi radna odjeća.

Pretpostavljam da ne radite u majici kratkih rukava i s natikačama na nogama.