Ognjen iz jednog našeg sela:
Opet stiže jesen i za očekivati je da će susjedi paliti lišće na veliko. Svi pale lišće, a pale i druge otpatke. Jedan profesor mi je rekao da je to jako opasno, jer se razvijaju svakakvi dioksini, a oni mogu kod čovjeka uzrokovati svakakve bolesti i u prvom redu rakove. Postoji li neki propis koji bi to branio da se ja mogu zaštititi? Kome da se obratim kad opet počnu skupljati lišće na hrpu i paliti ga? Nije to samo zbog mene nego još više zbog djece. Oni strašno vole kad se pali lišće i svašta rade oko vatre, pa ju čak preskaču. Vi bi toksikolozi morali nešto napraviti da se to više ne radi.
Lišće se oduvijek palilo, posebno u listopadu. Činjenica je da su se isto tako oduvijek djeca okupljala oko vatre i činiti će to u budućnosti.
Nemojte se previše brinuti oko jesenskog spaljivanja lišća iako bi bilo mudrije to lišće kompostirati, ali tu smo gdje smo i vjerojatno će u budućnosti spaljivanje lišća prestati kad lokalne vlasti shvate prednost kompostiranja. Nema nikakvih dokaza da je spaljivanje suhog lišća opasno za ljudsko zdravlje ili okoliš.
Ako pri spaljivanju nastaju dioksini, što nikad nitko nije dokazao, onda je to beznačajno u odnosu na količine koje nastaju u industrijskim procesima ili čak kod vožnje običnog automobila. Ako dioksini nastaju, a ne vjerujem da nastaju, kod spaljivanja lišća onda ih još više može nastati kod spaljivanja drveta, a do sad se nitko nije tužio na dioksine pekući kobasice pokraj logorske vatre ili zagrijavajući svoj stan bukovim drvetom. Nemojte podlijegati histeriji nekih nadobudnih profesora, koji u svemu vide opasnost.
Sutra će vam tumačiti kako je seks izrazito opasan u slučaju korištenja kondoma, jer se iz tog polimernog materijala mogu oslobađati svakakve opasne tvari i apsorbirati se preko spolnih organa u krvotok. Budale se poznate po tome da se ili ničega ne boje (budali je more do koljena) ili se pak boje svega uključujući cvrčka na čvoru crne smrče.