Plijesan i opasnosti

Poštovani,
Imam dva pitanja:
1. Zanima me koja je plijesan opasna za čovjeka, točnije koja je najopasnija. Bavim se gljivama i redovito se susrecem sa bijelom, žutom, zelenom i crnom pljesni. Nekad rjede ima i crvene 🙂
2. I još samo jedno vrlo vazno…kako tretirati zelenu pljesan a da ne nastetim ljudima i gljivama? Jel postoji opce nesto sto se smije koristit?
unaprijed zahvaljujem…

Poštovani gospodine,
Postavili ste mi vrlo zahtjevna pitanja na koja se u velikim knjigama daju odgovori. Pljesni su velika dobrobit i veliko zlo, a sve ovisi o kojim se plijesnima radi. Možete malo više o tome saznati u mojoj knjizi Bojite li se otrova na www.otrovno.com, ali i to je gotovo ništa.
Nalaze se svuda oko nas, kako u slobodnoj prirodi tako i u kućanstvu. Znate li da u “sindromu bolesnih zgrada” (dakle možda vaše kućanstvo) imate posebnu problematiku vezanu uz plijesni? Vidim da ću morati napisati posebni članak na našoj web stranici o plijesnima.
Stvari nisu uopće jednostavne. Pekmez onečišćen pljesnima zapravo nije jako opasan, jer sadrži većinom korisne plijesni (npr. iz toga je izoliran penicilin), ali plijesan u vašoj kupaonici ili nekom drugom vlažnom dijelu kućanstva može sadržavati proizvođače izrazito opasnih trihotecena.
Složeno tako da normalan čovjek nije u stanju razlučiti što je dobro a što loše. Mislim da će moja ustanova morati razviti aktivnosti na području sindroma bolesnih zgrada, kako zbog plijesni tako još više zbog drugih problema vezanih uz opasne tvari u kućama.