Imamo problem s namještajem od iverice, starim 25-30 godina. Problem se pojavio kada je prije 2 godine napukla fasada kuće u zimskom periodu i u sobu uselila vlaga. Ne znam je li to direktno povezano, ali se poklopilo. Fasada je sanirana i soba potpuno suha, sa termo izolacijom. Međutim, namještaj od tada ispušta neugodan miris, osobito unutrašnjost ormara. Prostorija s izrazito dobrim prozračivanjem, na selu, na katu kuće što znači i dovoljnu visinu i cirkulaciju zraka po cijeli dan, ali čim se zatvori koncentracija mirisa brzo naraste.
Nikakav oblik čišćenja i različitih sredstava, sve do sode bikarbone, nije pomogao. Miris je izrazito neugodan, nije toliko iritantan za disanje ili oštar, više podsjeća na miris zatvorene podrumske prostorije, vlage, truljenja, ali opet to je subjektivan opis. Molim Vas za mišljenje o ovom problemu i trebamo li se riješiti ovog namještaja?
Vaše pismo je vrlo zanimljivo i već ste dali nekoliko važnih podataka za pokušaj razjašnjenja problema lošeg mirisa iz starog namještaja koji je u jednom incidentu bio natopljen vodom. Lijepo ste napisali da iz ormara izlazi neki miris koji podsjeća na mirise iz podruma. U vrijeme kad je namještaj od iverice kupljen vjerojatno se širio jači ili slabiji miris formaldehida, ali taj proces je završio kroz neko vrijeme i od tada loših mirisa sigurno nije bilo. Nakon pojave vlage u kući logično je da su se na svim hranjivim površinama pojavile plijesni, a iverica rađena iz usitnjenog drveta je idealna hrana za njih. Plijesni pak proizvode mikotoksine, a među njima neki mogu biti izrazito otrovni. Naravno da sredstva poput otopine natrijevog bikarbonata nisu mogla uništiti plijesni u drvetu, a pitanje je i kako bi prošli uz primjenu fungicida. Naravno da ima dobrih fungicida, ali je pitanje kako bi oni prodirali u drvnu masu. Obično se u ovakvim slučajevima ide na kombinaciju metoda. Prvo je potrebno ukloniti uzroke razvoja plijesni, a najvažniji od uzroka je vlaga. Dakle, sušenje. Jednako zidova kuće kao i samog namještaja. Nisam stručnjak za građevinarstvo i ne znam kako isušiti zidove, a ne znam dovoljno niti o sušenju namještaja. Možda bi kombinirana primjena fungicida (ima ih specijalno namijenjenih za građevinarstvo) sa sušenjem mogla biti od pomoći. Jedini problem su spore, koje sasvim sigurno lete po zraku vaših prostorija ili su istaložene na ravnim površinama. Ako se vlažni uvjeti ponove možete ponovo očekivati razvoj plijesni na nekom hranjivom mjestu. Na kraju bih upozorio da spore mogu izazvati alergijske reakcije kod ljudi, a plijesni znaju proizvoditi prilično opasne mikotoksine. Nemojte zanemariti ovaj problem i pokušajte ga riješiti. U krajnjoj liniji možete taj namještaj ukloniti iz kuće.
prof. dr. sc. Franjo Plavšić