Problem u vezi cijanida

Davor se ponovo javlja:
Vrlo sam zahvalan na Vašem odgovoru,ali mene muči problem u vezi cijanida. Problem se sastoji u slijedećem. Prije nekih 25 godina nas hrpa seoske djece smo u jednoj napuštenoj kući našli nekakvu teglu sa otrovom ( bila je mrtvačka glava na tegli ). Mislim (po sjećanju) da je u pitanju cjanid ili nekakav cijankalij. Mi smo to malo njušili pa smo to u zatvorenoj tegli bacili u nekakav stari napušteni bunar koji se nikad nije koristijo sve do nedavno. Mene zanima ako je ta tegla procurila ili ako je bilo kako njen sadržaj došao u vodu koja je bila u tom bunaru.
Što će se dogoditi, ili što se moglo dogoditi. Koliko je uopće vode potrebno da se ta količina otrova neutralizira,( to je bila tegla veličine cca 1 litra), tj. da postane bezopasno.Radi se o tome da je prije nekoliko dana jedan suseljan počeo iz tog bunara vaditi vodu i s njom zalijeva cvijeće.
Ja sam ga upozorio i on nema namjeru vodu koristiti za piće jer je voda jako prljava i jako smrdi po mulju.Koliku količinu vode može kontaminirati ta količina otrova.Zaista je prošlo puno godina od toga, ko zna možda je ta tegla još uvjek čitava. Što se zapravo događa ako se taj otrov pomješa sa vodom, da li se raspada i postaje bezopasan ili je i nadalje opasan.
Bunar će se ovih dana čistiti do dna pa me zanima što bi se moglo dogoditi ako je taj otrov razliven u bunaru ?

Ako ste prije 25 godina sudjelovali u nekoj psini bacanja boce s otrovom u bunar sad možete to zaboraviti. U slučaju da je iz boce iscurio sadržaj onda je već davno došlo do razrijeđivanja i biološke degradacije mogućih cijanida.
Ako pak iz boce ništa nije iscurilo onda ju treba izvaditi iz bunara i predati na zbrinjavanje ovlaštenoj pravnoj osobi za zbrinjavanje opasnog otpada.
Susjed koji zalijeva vrt vodom iz bunara ne mora se uopće brinuti zbog cijanida, jer njegovim biljkama mogući cijanidi neće škoditi. Inače nije loše da se bunar čisti, jer svaki izvor dobre vode je važan u ovim vremenima i onima koja dolaze.