Slana voda i kefirna zrnca

Pročitala sam da je voće i povrće potopljeno u slanoj vodi 20-tak min.,a zatim oprano i osušeno spremno za jelo bez guljenja kore. Pesticidi i otrovi su u potpunosti uklonjeni. Da li je to tako?
Zanima me i da li kefir izrađen u kućnoj radinosti od kefirnih zrnaca ima dobre bakterije (probiotike) te je li ljekovit ili je sve zabluda, a možda je i obrnuto?

Prilično sam skeptičan prema prići o uklanjanju pesticida uranjanjem voća u slanu vodu. To može biti prihvatljivo jedino ako se pesticid nalazi isključivo na površini voća i ako je topljiv u vodi.

U slučaju da je ugrađen u voće ili da nije topljiv u vodi, možete držati koliko dugo hoćete vaše voće u slanoj vodi bez ikakvog rezultata. Međutim, pranje voća u vodi je svakako potrebno zbog stotinu drugih razloga. Drugo pitanje se odnosi na pripravu jogurta u kućnoj radinosti.

To su ljudi radili od pradavnih vremena i jedina je razlika što nisu imali zrnca plemenite gljivice, kao što vi imate. Ne znam zašto ne bi bilo dobro i korisno raditi sam svoj jogurt. Ako je mlijeko dobre kvalitete i nije onečišćeno bakterijama, plemenite gljivice će proizvesti brojne korisne produkte. Jedini problem može nastati zbog loše gljivice ili smjese gljivica među kojima ima i onih što proizvode mikotoksine.

Pretpostavljam da su vaša zrnca s gljivicama ipak čista i prikladna za proizvodnju neke delicije, npr. jogurta od kozjeg mlijeka. To bi vrijedilo probati.

prof. dr. sc. Franjo Plavšić