Stari željeznički pragovi

Evo pročitao sam da su stari željeznički pragovi ili šliperi opasni i otrovni.
U domovinskom ratu sam 4 god puno boravio u bunkerima koji su bili od pragova. Zanima me koje su posljedice dugotrajne izloženosti takvim opasnim stvarima?

Pozdrav,
Zoran

Odgovor na vaše pitanje je jako nesiguran. Činjenica je da se benz(a)piren kao sastavni dio krezotnog ulja korištenog za obradu pragova razvrstava u karcinogene kategorije II.
To znači da je za rečenu kemikaliju dokazana karcinogenost u životinja, ali nema nikakvih dokaza da je negdje izazvala rak u ljudi. Međutim, sumnjiva je i zato je njezina uporaba pod velikim nadzorom. Smije se danas koristiti samo u industriji i to pod velikim nadzorom. Teoretski, ona bi mogla izazvati rak u čovjeka, ali nije dokazano da se to stvarno može dogoditi.
Čak i da može izazvati rak, prvo i osnovno je da uđe u organizam čovjeka. To znači da ste morali gutati benzapiren iz ti šlipera ili ste ih morali puno dirati da vam preko kože grda kemikalija uđe u krvotok. Ni tada vjerojatnost pojave raka nije jasna i sigurna. Dakle, sve je zapravo stvar statistike.
Jedan na stotinu tisuća ili još manje. Vjerojatno vam nisam puno pomogao, ali i ne može se prorokovati. Bilo bi bolje da niste bili izloženi benz(a)pirenu, ali je velika vjerojatnost da nikad nećete osjećati nikakve posljedice. Naša je dužnost upozoravati čak i kad je mogućnost stradavanja ekstremno niska, pa zato u budućnosti jako pazite da se ne izlažete ni jednoj od potencijalno rizičnih tvari.