kolika je štetnost upotrebe silikonskih pomagala u kuhinji kao napr. pjenjača, cjedilo, poklopci za lonce i slično. Puno hvala na odgovoru
Nisam siguran da su kuhinjski uporabni predmeti jako često silikoni, ali vjerojatno mogu biti. Po mojem znanju su to većinom polimeri na bazi ugljika (npr. polikarbonatne plastike). O silikonima nisam nigdje pročitao da bi mogli predstavljati neku opasnost u kuhinji, a kad je riječ o uljepšavanju (npr. napuhavanje usnica injekcijama silikona) onda je stvar drugačija, ali ne zbog nekakvih toksikoloških svojstava nego više lutanja ispod kože.
Dakle, mislim da treba govoriti o organskim polimerima. Sasvim je sigurno da se kod izrade uporabnih predmeta mora u polimerni materijal dodati različite aditive, jer se na taj način postižu željena svojstva (npr. elastičnost, čvrstoća, nezapaljivost, otpornost na povišenu temperaturu, boja itd.). Ti aditivi su obično male molekule, koje mogu izlaziti iz unutrašnjosti plastičnog predmeta na njegovu površinu i onda se otapati, u ovom slučaju u vašim kuhinjskim delicijama. Radi se o izrazito malim količinama ispranih aditiva (npr. milijarditi dio grama na vaših pola litre delcije poput kreme za tortu).
Uglavnom toksikolozi to smatraju beznačajnim, ali javljaju se cijeli pokreti građana, koji se boje i toga. Nazivaju ih ideološkim toksikolozima (sestra homeopatije) iako su neobrazovani na području toksikologije. Njihov pritisak je izrazito snažan, posebno preko Interneta, pa stručnjaci najednom počinju popuštati. Istina je da ima malo dokaza o štetnosti takvih aditiva (npr. ftalati ili bisfenol-A), ali bolje je biti siguran. Zbog toga su došle ili će doći zabrane korištenja takvih aditiva za izradu igračaka ili bočica, koje su o doticaju s djecom mlađom od 3 godine.
Radi se o tome da su kod ftalata dokazani štetni učinci na plodnost i na plod, ali je pomalo čudno onda to zabranjivati maloj djeci. Bilo bi logičnije zabrane usmjeriti prema trudnicama, ali za tako što nema apsolutno nikakvih dokaza. Kod djece se to zabranjuje za svaki slučaj. Dakle, korištenje plastičnih materijala u kuhinji je danas izrazito rašireno i prema svim dosadašnjim rezultatima brojnih istraživanja bezopasno.