Stiropor

Poštovani,
Planiram termoizolirati dnevni boravak koristeći građevinski stiropor ali montažo iznutra, preko stiropora bi išao knauf i parna brana vjerojatno… Pitanje je dali stiropor \”stari\” odnosno hlapi tokom vremena, i u konačnici koliko je opasan u većoj količini u stambenom prostoru. Pretpostavka je da će biti zaštićen od UV zračenja i da se može događati kontakt sa kondenziranom vlagom.
Usput za Vašu info na temu staklene i kamene vune, čestice koje udahnete kamene vune se navodno razgrade u plućima, staklene navodno ne, jedne i druge izazviaju iritaciju sluznice a dugotrajna iritacija vodi do upale, dugotrajna upala do kancerogenog oboljenja…

Prema njegovim fizikalno-kemijskim svojstvima ne bi se moglo očekivati isparavanje polistirena (stiropor). Imate pravo da se pod utjecajem UV zračenja on u slobodnoj prirodi može raspadati, ali i tamo na otvorenom je trajnost ovog polimera izrazito duga.

Zbog toga ne vjerujem da bi mogao predstavljati bilo kakav problem u stambenom prostoru kad je praktički posve izoliran drugim materijalima. Što se tiče čestica staklene ili kamene vune, mislim da niste u pravu. Nema nikakve razgradnje bilo koje od tih čestica u plućima. One izazivaju nadraživanje pluća i mogu kod kroničnog unosa izazvati silikoze ili slične bolesti.

Sreća je kad se zaustave ranije, npr. u bronhijima, jer ih se može iskašljati. Nema nikakvih dokaza da bi ove čestice mogle izazvati rak pluća poput azbesta. Međutim, jasno je da se možete zaštititi od ovakvih čestica. Kljućno je da ne dopustite propadanje materijala iz kojih se one oslobađaju.

Postoji veći broj premaza za takve materijale, pa čak i za one građene od azbesta. Nema njihovog štetnog djelovanja, ako se ne pojavljuju u atmosferi stambenog prostora. Danas se već može značajno povećati sigurnost stanovanja, ali to treba platiti.