Tava za prženje

Kupujem tavu za prženje. Tražila sam tavu od alu gusa pa sam shvatila da se gornji premaz sastoji od trostrukog teflona.
Moje je pitanje da li je i takav teflon štetan, odnosno koji materijal kao najzdraviji preporučate za takvu tavu.

Ta priča o štetnom teflonu je naravno došla kao rezultat trgovinskih ratova između proizvođača posuđa. Teflon je fluoropolimer netopljiv u vodi jednako kao u mastima ili organskim otapalima. Ne može ući u hranu tijekom pripremanja obroka. Čak da uđu krhotine teflona nastale nestručnim struganjem dna tavice oštrim predmetima, ništa se ne može dogoditi nekom tko je takav komadić progutao. Jedino će vaša posuda izgubiti na kvaliteti.

Teflon može dati određene opasne produkte kad se zagrije na visoke temperature iznad 300 Celzijevih stupnjeva. Najopasniji je perfluoroizobutilen (plin kod tih uvjeta), koji bi mogao služiti kao bojni otrov (diverzantsko sredstvo) u zatvorenim prostorima.

Međutim, kod kuhinjskih temperatura su količine nastalog opasnog plina izrazito male, a problemi se javljaju na radnom mjestu kod izlaganja teflona temperaturama iznad 600 stupnjeva (sindrom sličan zimici). Inače je u davnim vremenima teflon znao sadržavati izrazito male količine perfluorooktanske kiseline kao zaostali surfaktant iz procesa polimerizacije. Sasvim nedovoljno da bi izazvala bilo kakve štetne posljedice u slučaju svakodnevnog uživanja hrane priređivane u teflonskoj posudi. Problem perfluorooktanske kiseline je vezan uz fluorotelomere koji se koriste na različitim mjestima (obrada, kože i tekstila, papira za umatanje masne hrane itd.).

Najviše je galame bilo oko onih vrećica s kukuruzom za kokice. To su zatvorene vrećice u kojima se dodaju zrna kukuruza, masti, sol i drugi začini te ih proizvođač čvrsto zatvori. Potrošač samo gurne vrećicu u mikrovalnu pećnicu i nakon nekoliko minuta ima slasne, masne i drugačije začinjene kokice. Uz to su začinjene i perfluorooktanskom kiselinom. Dakle, sve snage su bile usmjerene na bezopasni teflon, a kokice se pustilo na miru.

Danas proizvođači koriste različite materijale za izradu kuhinjskog posuđa, od teflona do keramičkih nanočestica. Neki još uvijek koriste emajlirano posuđe ili čak ono od čistog željeza (npr. tavice za palačinke). Nema nikakvih dokaza o tome da bilo koje danas moderno posuđe ima štetne učinke na zdravlje ljudi. Mudri građani biraju posuđe koje im odgovara po težini, lakoći pranja, držanju topline itd.

Nemojte vjerovati svim onim glupostima s interneta jer njih prečesto plasiraju pokvareni proizvođači.
Slobodno uživajte u hrani iz modernog ili čak malo starijeg posuđa (možda treba izbjegavati keramičke posude pečene na nedovoljnoj temperaturi).

prof. dr. sc. Franjo Plavšić