Poštovani, u dilemi sam zbog moje sestre. Stara je 22 godine i zbog ožiljaka koji su joj ostali od akni nakon puberteta koristila je razne preparate. Međutim, od prije možda pola godine sprijateljila se s jednom ženom koja već godinama, pretpostavljam, lice maže živom. Sad je i moja sestra počela s tim. Ta joj je prijateljica donijela živu i sestra je započela s mazanjem lica. Ne mogu reći da je to neka velika količina, ali ipak, živa je otrovna zar ne?
Zamolila bih Vas za Vaše mišljenje, Vi ste ipak stručnjak. Hvala vam.
Živa dolazi u tri oblika, tj. elementarna, ionska u obliku soli te organometalna u obliku različitih spojeva organskim molekulama. Ti oblici nisu jednaki niti prema otrovnosti niti prema načinima ulaska u organizam, ali su svi zabranjeni za stavljanje u promet (osim iznimaka u industriji). Međutim, svi oblici su otrovni, posebno za središnji i periferni živčani sustav.
Pitanje je jedino apsorpcije preko kože. Elementarna živa se apsorbira preko kože samo u posebnim uvjetima kod pojave u obliku finih aerosola ili para. Ionska živa (npr. živin klorid, živin sulfid itd.) se relativno slabo apsorbira preko zdrave kože, ali kod oštećene ili bolesne kože apsorpcija je bolja. Konačno, organometalna živa (metil živa i derivati te razne aril žive) bolje se apsorbiraju preko kože, a i otrovniji (neki su ekstremno otrovni) su takvi spojevi od ona prva dva oblika.
Aril i metil žive su se koristile kao fungicidi i baktericidi, ali su već davno zabranjene zbog teških štetnih učinaka u ljudi. Zaključio bih da se vaša sestra izlaže rizicima teških kroničnih štetnih učinaka (poseban problem neurotoksičnost), a i onih manje opasnih (npr. ispadanje zubi). Ako je spremna postati krezuba i umno poremećena (sklona svađama i čudnom ponašanju) onda neka nastavi sa svojom „terapijom“.
prof. dr. sc. Franjo Plavšić