Utjecaj mineralnih ulja

Poštovani,
Nas obiteljski ginekolog nas je uputio na Vas zavod u svezi sljedeceg.
Molimo Vas savjet u svezi utjecaja mineralnih ulja ,koja se mogu naci u vodi, na trudnice. Supruga se nalazi u 23 tjednu trudnoce. U svezi supruginog stanja zanima nas da li I u kojoj mjeri mogu utjecati povisene kolicine mineralnih u vodi, na nju i dijete? Takodjer nas zanima utjecaj na dijete nakon poroda?
S obzirom da nam je ova informacija izuzetno vazna molio bi Vas sto skoriji odgovor. Ako je potreban sluzbeni dopis molim Vas da nas informirate gdje ga prosljediti.
Unaprijed hvala na razumjevanju i pomoci.
Srdacan pozdrav,
Ivo I Maja

Poštovani,
Odgovaram vam odmah, jer vas kao otac i već djed potpuno razmijem. Mineralna ulja sama po sebi ne znače mnogo. Radi se o jednoj analizi prosijavanja, koja govori nalaze li se u vodi naftni derivati.
Oni su međusobno izrazito različiti, kako po sastavu tako i otrovnosti. To je prva analiza tzv. prosijavanja nakon koje se obavljaju posebne analize. U ovom slučaju je važna analiza aromatskih ugljikovodika derivata benzena, koji je svakako najopasniji. Na Vrbanima nije nađen benzen nego etilbenzen, ksilen i povremeno toluen. Od sve tri tvari za vas je zanimljiv samo toluen, jer je u laboratorijskim pokusima (u epruveti) dokazano da on može štetno utjecati na plod. Međutim, pokusi na životinjama nisu pokazali isto, a na ljudima naravno da nema podataka. Iz tog proizlazi da je toluen sumnjiv, ali nedokazani teratogen, kakvih je jako puno među sintetskim i prirodnim kemikalijama.
Prema tom svojstvu ga razvrstavamo u Skupinu III. teratogena (Skupina I. sigurnan dokaz kod ljudi kao npr. talidomid, Skupina II. siguran dokaz samo u životinja kao npr. dimetilformamid) i oprezni smo prema njemu. Istraživanja diljem svijeta se nastavljaju, ali za sad na sreću bez dokaza o stvarnoj teratogenosti. Ako je i teratogen onda opasnost vrijedi kroz prva tri mjeseca trudnoće. Jako je važno naglasiti da su koncentracije nađene u vodi za piće približno 10.000 puta niže od onih kod kojih je laboratorijski dokazana moguća teratogenost. Iz sveg tog proizlazi da je vjerojatnost pojave teratogenosti u čovjeka izrazito niska.
To vam je skoro isto kao priča s meteorom. Kad bi vas dok šetate ulicom pogodio meteor u bilo koji dio tijela to bi bilo trenutno smrtonosno za vas i po tome su meteori jako opasni. Međutim, vjerojatnost udara meteora u vaše tijelo je ekstremno mala. Tako je i s toluenom u vodi za piće, ali kao što vas meteor ipak može pogoditi u leđa tako teoretski i toluen može učiniti štetu vašem budućem djetetu. Ja mislim ipak da ne trebate brinuti i da se posvetite pripremama za dolazak novog mladog čovjeka na svijet.
Čestitam unaprijed!