Živa iz toplomjera

Roditelj sam dvogodišnje curice i jako sam zabrinuta jer mi se prije dva dana razbio toplomjer u dnevnom boravku. Živa se rasula po dnevnoj sobi i ja sam je jednostavno pomela i bacila u smeće uvjerena da je problem riješen. Međutim, malo kasnije sam zbog nekih sjećanja iz djetinjstva o opasnosti žive prosurfala internetom i tad mi se svijet srušio.
Velik broj članaka, od kojih su neki potpisani od navodno doktora, upozorava da je razbijeni toplomjer ukoliko se na sanira na pravi način, a ja sam napravila sve krivo, katastrofa za zdravlje djeteta zbog njezine toksičnosti. Nastojala sam se smiriti ( iako sam bila svjesna da nisam uspjela sakupiti jedan dio žive jer se jednostavno raspršila po sobi ) i obratila se svom ljekarniku za utjehu, ali ona me je još više uzrujala rekavši da je živa strašno opasna i da ne zna što da mi savjetuje. Jako sam zabrinuta jer živimo u malom stanu od 30 m2 i sve su prostorije povezane tako da nisam mogla svoju djevojčicu izolirati na pravi način.
Teško se nosim sa spoznajom da sam zbog svog neznanja možda ugrozila zdravlje svog djeteta.
Molim vas da mi odgovorite koliko je razloga za brigu i koliko je opasna tolika količina žive u odnosu na malu kvadraturu našeg stana. Neke informacije do kojih sam došla su kontradiktorne ( živa na sobnoj temperaturi ispari relativno brzo u odnosu na informaciju da je vrelište žive na 350 stupnjeva pa živa s vremenom jako sporo isparava) pa vas molim za vašu stručnu pomoć.

Informacije s interneta uistinu mogu biti kontradiktorne. Ono što vam mogu reći jest da se u živinom termometru nalazi tek oko 1 g žive (što i nije puno), te da u slučaju razbijanja istog i izlijevanja žive savjetujemo da se ta živa pokupi na bilo koji mogući način (preporuka je da ju se nekako skupi na papir, a sitnije kapljice pokupiti selotejpom ili nekakvom kapaljkom) i izbaci iz mjesta boravka. Međutim, ništa posebno se neće dogoditi niti ako ju pometete ili usišete usisivačem. Ja vam stoga i preporučujem da dobro usišete ako sumnjate da su se manje kapljice raspršile negdje po stanu, recimo u tepih, ispod namještaja itd. (makar onda vrećicu iz usisivača također uklonite iz stana, za svaki slučaj).

Vrelište žive uistinu je na oko 350 stupnjeva što bi reklo da će na sobnoj temperaturi isparavati relativno sporo. Ako ste se većine razlivene žive riješili iz stana, potrebno je samo dobro provjetriti i nemate nikakvih razloga za brigu. Stan vaše kvadrature dovoljno je provjetravati i kojih pola sata da se kompletna atmosfera izmjeni. Ako eventualno i ostanu kakve mikroskopske kapljice, to je količina koja je ispod svake granice opasne za izloženost (ljudi rade po 8 sati dnevno cijeli radni vijek izloženi većim koncentracijama živinih para).

Teško je zamisliti bilo kakve akutne štetne učinke od te količine žive, čak i kod djece, a za kronične bi učinke trebalo biti izloženo puno dulje od dan-dva.

Nadam se da sam vas bar malo utješio.

Saša Đurašević, dipl.ing. mol. biol.